İsrail basını: İran uçaktan atılan roketlerle vuruldu

İran’ın, Şam’daki büyükelçiliğinde 7 Devrim Muhafızları üyesinin öldürülmesine yanıt olarak cumartesi günü İsrail’e düzenlediği füze ve İHA saldırıları sonrası Orta Doğu’da tansiyon düşmüyor.

İsrail’in misillemede bulunmaya hazırlandığı haberlerinin ardından dün gece İran’dan gelen patlama sesleri tansiyonu yeniden fırlattı.

İran basını, İran Hava Kuvvetleri Üssüne ev sahipliği yapan İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin geldiğini duyurdu.

ABD medyası ise İsrail’in İran topraklarına yönelik bir saldırı düzenlediğini bildirdi. İsrailli kaynaklar da saldırıyı doğruladı.

İRAN, FÜZE SALDIRISI HABERLERİNİ REDDETTİ

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na yakınlığıyla bilinen yarı resmi Fars Haber Ajansı, İran’ın orta kesiminde yer alan, aynı zamanda nükleer tesise de ev sahipliği yapan İsfahan şehrindeki 8. Ana Jet Üssü yakınlarında patlama sesi duyulduğunu bildirdi.

İran devlet televizyonu da İsfahan’da çok sayıda insansız hava aracının hava savunma sistemi tarafından vurulduğu haberini geçti. 

İran’ın saldırı haberlerine çok sert yanıt vermemesi dikkat çekti.

Press TV’ye konuşan İranlı kaynaklar ülkeye dışarıdan bir saldırı olmadığını belirtti. Bir İranlı uzman, mini İHA’ların ülkeye sızan grup tarafından gönderildiğini savundu.

Bazı İranlı yetkililer ise İHA saldırılarının arkasında kimin olduğunun bilinmediğini ve İsrail’e bir misillemenin şu anda gündemde olmadığını belirtti.

İSRAİL BASININDAN ÇARPICI İDDİA

İsrail basını, İsfahan eyaletinin kuzeydoğusuna yönelik gerçekleştirilen saldırının İsrail uçağından atılan roketlerle yapıldığını iddia etti. 
 
İsrail merkezli Jerusalem Post gazetesinin, kaynağını açıklamadığı haberinde “Cuma sabahı erken saatlerde İsrail’e ait bir uçağın İran’ın merkezindeki İsfahan’da yer alan İran Hava Kuvvetleri Üssü’nü vuran roketler ateşlediği” kaydedildi. 

İsrail uçağından saldırı yapıldığı bilgisinin, saldırının karadan ateşlenen roketler veya İsrail’e ait uzun menzilli insansız hava araçları (İHA) tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin ilk raporlarla çeliştiğine işaret edildi. 
 
İsrail, Orta Doğu’da radarlara yakalanmadan İran’a ulaşabilen F-35 uçağına sahip bölgedeki tek ülke konumunda. 
 
Öte yandan, İsrail makamlarından söz konusu saldırıya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir